Скринінг

Суспільство завжди балансує між правом людини на приватне життя та

правом роботодавця наймати найкращих, найчесніших та

найпродуктивніших працівників

Гордон Барленд, в минулому керівник дослідних програм

Інституту поліграфології Міноборони США

Скринінг – тестування персоналу на поліграфі

КадрыОстаннім часом в Україні перевірки на поліграфі кандидатів на посади (скринінг) все частіше використовуються роботодавцями в різних сферах бізнесу. Така популярність пояснюється насамперед можливістю отримання даних, що дозволяють приймати роботодавцю раціональні та виважені рішення по кандидату. Адже дозволяє виявити основні ризики і не пропустити неблагонадійного кандидата в компанію. Нерідко з усієї зібраної інформації про кандидата під час прийому на роботу, близько 70% складає інформація, яка була отримана за допомогою поліграфа. Крім того, об’єм таких даних, часто не можливо отримати загальнодоступними засобами, або вкрай важко та дорого, або взагалі неможливо.

Під час якісного та ефективного добору осіб на роботу, завжди виникає необхідність з’ясування окремого комплексу питань, що пов’язані із минулим та теперішнім кандидата. Зауважимо, що серед загального об’єму поліграфних перевірок у світі, саме скринінгу належить 70%[2]. Чим і пояснюється великий досвід напрацьований у цій сфері як вітчизняними так і закордонними колегами, яким, із успіхом, користуємось і ми.

Виявлення ризиків у кандидатів (скринінг)

Проверка_2Треба розуміти що, незнання особливостей конкретних аспектів життя та професійної діяльності кандидата в минулому, може стати причиною значних матеріальних збитків для роботодавця. Всім відомий принцип, що краще та дешевше попередити злочин, ніж його розкривати, у даному випадку, працює на всі 100%.

Згідно сучасних досліджень, кандидати, що пройшли поліграфну перевірку (скринінг), були визнані не благонадійними, або кандидатами із високим ступенем ризику. Дана статистика, згідно з інформаційними джерелами, коливається в межах від 25 до 58%. Згідно Нашого досвіду, такий відсоток коливається від 40 до 60%. В результаті вказаних тестувань, було виявлено причетність осіб, що перевірялись, до вживання наркотиків, крадіжок, шахрайств, фінансових махінацій, підробки документів, отримання відкатів та хабарів та ін. При цьому, вказані особи вже успішно пройшли попередні співбесіди при влаштуванні на цю роботу.

Досить часто непорядні кандидати на роботу приховують або спотворюють інформацію. Зокрема, про отримання незаконним шляхом документів про освіту, про незадовільне виконання роботи та звільнення за цією причиною, про крадіжку товарів або грошей на попередніх місцях роботи та ін.

Інколи випливає, що майбутнього працівника Вам прислали конкуренти із надією організувати витік важливої комерційної інформації. Або у кандидата існують зобов’язання чи взаємовигідні відносини з кримінальними особами. Такі ризики можуть поставити Ваш бізнес на межу банкрутства тощо.

обманДо того ж, не можна не сказати і про те, що жодна інша методика не дозволяє за дві-три години, а саме стільки тривають скринінгові перевірки, та із мінімальними витратами, зібрати та перевірити усю необхідну інформацію про вашого кандидата на роботу або працюючого співробітника, яка стане міцним підґрунтям для прийняття вірного кадрового рішення.

Планові перевірки персоналу на поліграфі

Не останнє місце у кадровому забезпеченні компанії мають і періодичні перевірки вже працюючих співробітників.  Це ефективний попереджувальний та інформаційно-розвідувальний захід, який, як правило, направлений на з’ясування питань лояльності співробітника до компанії, вчинення ним будь-яких правопорушень та злочинів, можливої співпраці із конкурентами тощо. Особливо гарно зарекомендували себе такі перевірки у крупних компаніях та холдингах. Де керівник кадрової служби не в змозі особисто повноцінно контролювати весь спектр кадрових рішень на підприємстві. Тому, змушений перекладати левову частину такої важливої роботи на інших робітників кадрового апарату, що не завжди добре відображається на якості кадрового забезпечення.

13000468_1694543144148477_770728414_o

Також додамо, що такі перевірки можуть бути як планові, так і вибіркові, наприклад, для важливих переговорів, угод та інших важливих заходів.

Саме тому, поліграф і досі залишається вагомим бар’єром для непорядного кандидата, з одного боку, та окремим інструментом підвищення якості кадрових рішень при доборі на роботу для керівника, з іншого боку.

ВАЖЛИВО!!!

Для роботодавця:

  • При постановці питань на кадрове тестування (скринінг) замовник повинен ставити такі питання, які мають безпосереднє відношення до роботи, що буде виконуватись, або питання щодо таких дій, що можуть нести небезпеку при виконання відповідної роботи. Наприклад: Чи займався кандидат на попередньому місці роботи вчиненням крадіжок, розтрат майна, навмисним пошкодженням майна, привласненням майна тощо; або чи вживав кандидат наркотики або психотропні речовини за останні 5 років та ін.
  • При вступному, поточному або вибірковому кадровому тестуванні слід зосередитись саме на тих тематиках, які є найбільш важливими для роботодавця.  При наявності більше п’яти тематик може наступити емоційне виснаження кандидата. Перенавантаження поліграфної перевірки приводить до зниження її якості. Тобто кількість питань, що ставляться поліграфологу на з’ясування, не повинна перевищувати 5, у виключних випадках 8 питань.

13009881_1694543090815149_2005337216_o

[1]https://epic.org/privacy/polygraph/; специальный выпуск журнала Polygraph (Polygraph v.28 1999, №1)

[2] КнязевВ. Детектор лжи на страже Истины.Минск 2009., 360с.