Скринінг

Суспільство завжди балансує між правом людини на приватне життя та

правом роботодавця наймати найкращих, найчесніших та

найпродуктивніших працівників

Гордон Барленд, в минулому керівник дослідних програм

Інституту поліграфології Міноборони США

 

КадрыЗа оцінкою сучасних експертів ринку поліграфа в Україні, останнім часом, поліграфні дослідження при доборі кадрів все частіше використовуються роботодавцями усіх категорій. Така популярність пояснюється насамперед точністю даних, отриманих під час поліграфних тестувань (так, за результатами звіту Міноборони США (“The Accuracyand Utilityof Polygraph Testing” Departmentof Defense Washington, D.C. 1984)[1], що коливається від 80 до 98 %, та показує, що із усього загалу інформації отриманої під час вирішення питання прийняття на роботу конкретного кандидата – 78% склала інформація, яка була отримана за допомогою поліграфа. Крім того, об’ємом таких даних, можливість яких отримати загальнодоступними засобами, або вкрай важко та дорого, або взагалі неможливо.

Під час якісного та ефективного добору осіб на роботу, завжди виникає необхідність з’ясування окремого комплексу питань, що пов’язані із минулим та теперішнім кандидата. Зауважимо, що серед загального об’єму поліграфних перевірок у світі, саме скринінгу належить 70%[2]. Чим і пояснюється великий досвід напрацьований у цій сфері як вітчизняними так і закордонними колегами, яким, із успіхом, користуємось і ми.

Проверка_2Треба розуміти і інше, незнання особливостей у конкретних аспектах життя та професійної діяльності кандидата на вступ може стати причиною значних матеріальних та моральних збитків для роботодавця. Всім відомий принцип, що краще та дешевше попередити злочин, ніж його розкривати, у даному випадку, працює на всі 100%.

За матеріалами досліджень сучасних поліграфологів (В.М.Князева, С.В.Поповичева, Варламова В.Г.) та вивчення досвіду американських колег, як правило, від 25 до 58 % кандидатів, що пройшли поліграф, були визнані такими, що не придатні для роботи, або кандидатами із високим ступенем ризику. В результаті вказаних перевірок, було виявлено причетність осіб, що перевірялись, до вживання наркотиків, крадіжок, розбоїв, зґвалтувань, хабарництва і, навіть, вбивства. При цьому, вказані особи вже успішно склали ряд попередніх психологічних тестів та перевірок при влаштуванні на цю роботу.

Досить часто непорядні кандидати на роботу приховують або спотворюють інформацію про отримання незаконним шляхом документів про освіту, про незадовільне виконання роботи та звільнення за цією причиною, про крадіжку товарів або грошей на попередніх місцях роботи та ін.

Інколи випливає, що майбутнього працівника Вам прислали конкуренти із надією організувати витік важливої комерційної інформації, або наявність у кандидата взаємовигідних відносин в кримінальному середовищі поставить Ваш бізнес на межу банкрутства тощо.

обманДо того ж, не можна не сказати і про те, що жодна інша методика не дозволяє за дві-три години, а саме стільки тривають скринінгові перевірки, та із мінімальними витратами, зібрати та перевірити усю необхідну інформацію про вашого кандидата на роботу або працюючого співробітника, яка стане міцним підґрунтям для прийняття вірного кадрового рішення.

Не останнє місце у кадровому забезпеченні будь-якої поважаючої себе компанії мають і періодичні перевірки вже працюючих співробітників, як ефективний попереджувальний та інформаційно-розвідувальний захід, який, як правило, направлений на з’ясування питань лояльності співробітника до компанії, вчинення ним будь-яких правопорушень та злочинів, можливої співпраці із конкурентами тощо. Особливо гарно зарекомендували себе такі перевірки на крупних компаніях та холдингах, де керівник кадрової служби не в змозі особисто повноцінно контролювати весь спектр кадрових рішень на підприємстві, перекладаючи левову частину такої важливої роботи на інших робітників кадрового апарату, що не завжди добре відображається на якості кадрового забезпечення.

13000468_1694543144148477_770728414_o

Також додамо, що такі перевірки можуть бути як планові, так і вибіркові, наприклад, для важливих переговорів, угод та інших важливих заходів.

Саме тому, поліграф і досі залишається чи не єдиним бар’єром для непорядного кандидата, з одного боку, та окремим інструментом підвищення якості кадрових рішень при доборі на роботу для керівника, з іншого боку.

ВАЖЛИВО!!!

Для роботодавця:

  • При постановці питань на кадрове тестування замовник повинен ставити такі питання,які мають безпосереднє відношення до роботи, що буде виконуватись, або питання щодо таких дій, що можуть нести небезпеку при виконання відповідної роботи. Наприклад,Чи займався кандидат на попередньому місці роботи вчиненням крадіжок, розтрат майна, навмисним пошкодженням майна, привласненням майна тощо; або чи вживав кандидат наркотики або психотропні речовини за останні 5 років та ін.
  • При вступному, поточному або вибірковому кадровому тестуванні слід зосередитись саме на тих тематиках, які є найбільш важливими для роботодавця, так як при наявності більше п’яти тематик наступає емоційне виснаження кандидата. Перенавантаження поліграфної перевірки приводить до зниження її якості. Тобто кількість питань, що ставляться поліграфологу на з’ясування, не повинна перевищувати 5, у виключних випадках 8 питань.

13009881_1694543090815149_2005337216_o

[1]https://epic.org/privacy/polygraph/; специальный выпуск журнала Polygraph (Polygraph v.28 1999, №1)

[2] КнязевВ. Детектор лжи на страже Истины.Минск 2009., 360с.